Vážení zákazníci, z dôvodu vysokého počtu objednávok môžu byť niektoré dátumy dodania teraz dlhšie ako ste zvyknutí, ďakujeme za pochopenie.

Ako vybrať navijak?

Navijak patrí spoločne s rybárskym prútom medzi absolútny základ výbavy každého rybára. Začínajúci a menej nároční rybári väčšinou vyhľadávajú univerzálny typ navijaka, ktorý by im spoločne s vhodnou voľbou prútu slúžil pre lov na rôzne rybolovné techniky. To sú začiatky väčšiny rybárov. Postupne ale každý rybár spozná, že ako v každom odbore ľudskej činnosti, spĺňajú univerzálne modely stále náročnejšie požiadavky len z časti. Nikdy nekúpite taký navijak, s ktorým možno spoľahlivo loviť na plávanú, chytať kapry a nahadzovať na dlhšie vzdialenosti, vláčiť, loviť sumca alebo s takým navijakom vyraziť na lov na more. Áno, každá táto rybolovná technika má svoju skupinu navijakov, kde výrobcovia už prispôsobujú celú konštrukciu predpokladaným požiadavkám a konkrétnemu stupňu zaťaženia.

Navijaky možno rozdeliť podľa dvoch, respektíve troch základných hľadísk. Prvý rozradenie navijakov možno urobiť podľa konštrukcie navijaku, druhým triedením je práva rybolovná technika, ku ktorej je navijak výrobcom predurčený a skupinu smekacích navijakov ešte možno rozradiť podľa použitého typu brzdy.

Podľa konštrukcie navijaka

Multiplikátory sú navijaky s otočnou cievkou, sú odolné extrémnemu zaťaženiu a vďaka svojej odolnosti a veľkej vnútornej sile sú používané predovšetkým pre lov sumcov, morský rybolov a v neposlednom rade existujú aj kvalitné prívlačové multiplikátory. Moderné technológie prenikli aj do technológií výroby multiplikátorov a tak si dnes možno už vyberať aj z elektrických multiplikátorov, ktoré využívajú predovšetkým rybári pri morskom rybolove. Elektromotorček v tele navijaku otáča cievkou multiplikátora a je vynikajúcim pomocníkom pri vyťahovaní nástrah z veľkých morských hĺbok.

Smekacie navijaky sú čo do ponuky najširšou a najpoužívanejšou skupinou navijakov. Tieto navijaky majú cievku, ktorá sa neotáča a možno na nich plynule nastavovať brzdnú silu konkrétnym modelom použitej brzdy. Medzi základné parametre, ktoré nás pri smekacích navijakoch zaujímajú, patrí predovšetkým kapacita cievky (koľko vlasca určitého priemeru navinieme na cievku navijaku), počet použitých ložísk v konštrukcii navijaku, prevodový pomer (ten udáva počet otočení rotora navijaka na jedno otočenie kľučkou), hmotnosť navijaka a v neposlednom rade i cena.

Podľa rybolovnej techniky

Kaprové navijaky

Tu je jedna z najširších ponúk navijakov. Od už vyššie zmieňovaných univerzálnych, cenovo dostupných navijakov, až po naozaj kaprové špeciály s vysokou kapacitou cievky vhodné pre zavážanie až niekoľko stoviek metrov. Ak nemôžete zavážať, potrebujete určite na väčšej vode ďaleko nahadzovať. Dlhé nahodenie je vždy ovplyvnený mnohými faktormi a správne zvolený navijak je hneď na začiatku odvíjanie vlasca pri náhode. Ak teda vyberiete navijak s kvalitným ukladaním vlasca a vysokou, veľkokapacitnou cievkou, splníte jednu, nie jedinú, zo základných podmienok ďalekých hodov. O použitých brzdných systémoch si ešte povieme ďalej.

Prívlačové navijaky

Prívlač predstavuje pre navijak extrémnu záťaž vďaka frekvencii nahodení a vláčení nástrahy. Ak sa teda chcete prívlači venovať častejšie, odporúčame si vybrať ozajstný prívlačový špeciál, ktorý je konštrukčne takej vysokej záťaži prispôsobený. Zvyčajná veľkosť cievky pre prívlač je 2500 - 3500 a samozrejme možno použiť aj navijak s menšou, alebo o niečo väčšou cievkou. Nezanedbateľným parametrom pri prívlačových navijakoch je aj ich hmotnosť. Je nutné si uvedomiť, že prút s navijákom máte po celú dobu v ruke a navijaky s vyššou hmotnosťou sú pre dlhšiu prívlač podstatnou záťažou. Pre prívlač možno použiť aj prívlačové multiplikátory.

Navijaky na plávanú

Pre plávanú vyberáme navijaky opäť s menšou veľkosťou cievky. Väčšinou lovíme na kratšie vzdialenosti a tak vysoká kapacita cievky nie je až tak nutná. Samozrejme je potrebné mať v kapacite cievky dostatočnú rezervu pre prípad, kedy aj v prípade, že idete cielene loviť menšie rybu, môže prísť aj väčší úlovok a je nutné mať priestor si takú rybu povodiť.

Feederové navijaky

Feeder je stále obľúbenejšia rybolovná technika. Preto sa už aj mnoho výrobcov začalo špecializovať na feederové navijaky. Ak chytáte tzv. ľahší feeder, nie je nutné mať kapacitne veľký navijak, ideálnou voľbou budú veľkosti 2500 - 4000. V prípade, že chcete loviť na väčšiu vzdialenosť a bude potrebné hádzanie na dlhšiu vzdialenosť, potom by vás mali zaujímať navijaky s veľkosťou> 4000.

Navijaky na lov sumcov

V prípade zdolávania sumca je vyvíjaná veľká sila pri zdolávaní. Konštrukcia sumcových navijakov teda musí byť pevná a odolná na vysokú záťaž. K lovu sumcov možno samozrejme využiť aj multiplikátory. Väčšina rybárov u nás ale používa odolné smekacie navijaky s vysokou kapacitou cievky.

Navijaky na morský rybolov

Navijaky určené pre použitie na mori sa vyznačujú špeciálnou morskou úpravou. Vďaka tomu oveľa lepšie znášajú agresívnu morskú soľ a navijak sa vďaka soli nepoškodí. Morské navijaky, čo sa parametrov týka, sú veľmi podobné sumcovým navijakom. Preto je aj u väčšiny týchto navijakov napísané, že sú určené pre obe tieto rybolovné techniky. Rozdiel často býva práve v už spomínanej morskej úprave.

Podľa typu brzdy

Všetky systémy pre brzdenie cievky sú spoľahlivé a funkčné. Veľkú úlohu pri výbere hrá práve určitý zvyk rybárov. Niekto preferuje navijaky s prednou brzdou, niekto zase radšej vyberá z navijakov so zadnou brzdou. Obľúbeným doplnkom brzdného systému sú navijaky s voľnobežnou brzdou, ktorá dovoľuje nastaviť záberový brzdný odpor a po prepnutí páčky voľnobežnej brzdy okamžite prepínate na zdolávaciu úroveň brzdenia odporu ryby.

Z akých bŕzd navijakov teda môžeme vyberať? V ponuke výrobcov nájdeme navijaky s prednou brzdou, so zadnou brzdou, kombinácia s voľnobežnou brzdou a navijaky doplnené o tzv. bojovú brzdu. Tento model navijakov je využívaný predovšetkým pri prívlačových navijakoch.

Tento internetový obchod ukladá cookies, ktoré pomáhajú k jeho správnemu fungovaniu. Využívaním našich služieb s ich používaním súhlasíte. Rozumiem